5.1.2012
16té kolo HC Excalibr – HC Medvědi (7:8)

Góly: Trojan 3, Bombicz 2, Robinson, Sekanina, Morávek
Asistence: Bombicz 2, Sekanina 2, Mareš 2, Morávek, Pavelka

Vyloučený: Svoboda M.

Sestava:V brance Machálek Beci: Trojan-Mareš, Bubrinka-Morava Lajny: Sekanina-Bombicz-Morávek, Svoboda P.-Pavelka-Svoboda M., Fuchs-Robinson-Motyka

„Jarní“ zápas ligy proti HC Excalibr jsme si zajeli zahrát do exotické Velké Bíteše, kterou z hokejového úhlu pohledu skoro nikdo z nás neznal, takže předzápasovým éterem poletovaly dotazy typu „a kde to tam vlastně je?“ Spokojený byl ale rozhodně Václav, který na lavičce s lehkým sentimentem povyprávěl, že Bíteš považuje za téměř domovský led, kam každý pátek chodívá se starými kumpány honit po ledě mladší kumpány. A bylo vidět, že mu domácí půda svědčí, zahrál perfektně.
Mě na místo donavigoval Freedom a až na drobné zaváhání, kdy ho překvapil neobvyklý směr, ze kterého jsme do Bíteše dorazili a ze zvyku považoval značku hlavní za stopku (opačně by to byl asi větší mazec, pravda), se to obešlo bez incidentů. Na ledě se ovšem Freedom opět zapletl do potyčky malinko vyhrocenější, než bývá v SAHL zvykem, která byla na trestné (vyloučení bylo oboustranné) zakonečná výměnou pochval, ve které hrál zásadní roli věk zúčastněných (exc: „ty mladej xxx!, free: „ty stará xxx!“). Horké hlavy na trestné ale naštěstí vychladly.
Zatímco venku po cestě nás šimral orkán Andrea, uvnitř v hale se odehrával souboj hurikánu Zahradníček a tajfunu Trojan. Jarda nadhodil, že si na Zahradu nejspíš pamatuje z dávné dorostenecké prehistorie (třicet let tomu už bude) a tak se do toho taky opřel. Úkol měl složitější v tom, že na zteče excalibrácké branky vyrážel z beku, ale zahanbit se nedal. Výsledek: Zahradníček 4 góly, Trojan 3.
Celý zápas byl víceméně vyrovnaný, i když se mi zdá, že jsme se dopouštěli přece jen o něco častěji ztečí domácí branky než naopak. Hrálo se na čistých 3x20 minut, možná proto padlo těch celkem 15 gólů, oproti 9 v předchozím vzájemném měření sil (tu devítku jsme stihli teď už během první třetiny). Rozhodčí pískal velmi dobře, i když byl v pohybu silně limitovaný nějakým ošklivým hexenšůsem a pro puky na led se shýbal hodně ztěžka, s pomocí nás hráčů vydržel celý zápas.
Začátek zápasu byl zase lehce katastrofální, po prvních pár minutách jsme tekli 2:0. Pak se ale dostal do gólové akce Filip, jehož střelu zužitkoval ON. Tady je Filipovo vlastnoruční líčení snížení na 2:1:
„Myslím, že jsme Excalibry poprvé v zápase pořádně zatlačili do jejich obranného pásma. Stál jsem na modré na své levé straně. Pak se ke mně odrazil puk ze skrumáže v levém kruhu pro vhazování, tentokrát jsem se do toho neopřel golfákem, protože přede mnou bylo asi 50 Excalibrů pověšených na Medvědovi...tak jsem jen takovým tahákem, a ne nijak prudkým, šoupnul puk směrem na bránu. No a kdo jiný než Medvěd to prostě jen tak tečoval a gólman Excalibrů puk už před brankovu čárou pod kontrolu nedostal, i když mohutně máchal vyrážečkou...“ Já jen dodám, že ten puk přepadl gólmanovi přes rameno.
Další vývoj skóre si pamatuje Ricci, povedlo se nám srovnat na 2:2, pak nám domácí zase o gól utekli a na 3:3 šlo srovnání opět z Filipovy hole, takže tu máme přesný popis:
„...no zase jsme Excalibry mačkali v jejich obranném pásmu a já se snažil držet toho prokletýho Zahradníka - ta jeho 25 mě dráždila celej zápas :-)) . Nicméně Jarda se trochu pozapomněl vpředu a já už viděl jak mi ta 25-cítka zase poletí na Radima....ale musel jsem zareagovat na vyhozenej puk, kterej směřoval na Jardovu pravou stranu...no ale Jarda stále nikde...nedalo se dělat nic jinýho než jít proti soupeři doprava a tak nechat otevřenou levou stranu s našlápnutým Zahradníčkem. Naštěstí jsem do puku třísknul bekhendem tak mohutně, že se odrazil přímo k vracejícímu se Jardovi, který pak svými myslím dvěma kličkami obešel dva soupeře a zavěsil důležitý gól na 3:3.“
Pak jsme v první třetině úplně otočili skóre a dostali se do vedení 3:5. Gól na 3:4 dával tuším Wes, při tlaku třetí lajny se to povedlo až napotřetí. Zachytil jsem puk u pravého mantinelu, poslal ho křižně před bránu na nachystaného Wese, který vystřelil, ale nedal a pak se strhla trma vrma a z ní puk nakonec přece jen skončil v síti, kdo se ale ještě všechno zapojil a připsal si asistenci, netuším.
První třetinu pak sečetl a podtrhnul gól Excalibrů cca 30 vteřin před koncem, kterým domácí snižovali na 4:5.
Ve druhé třetině se prosadil zase Mikin, jeho gól padl po střele mezi kruhy, puk opět vyšplhal po pravém rameni gólmana a přelezl ho a padl do branky (nebýt to domácí puky, tak by to vypadalo, že je máme snad na dálkový ovládání). Nahrával mu Ricci, který puk posunul na Mikina zřejmě ze závaru kolem branky.
Ricciho gól byl zase vybojovaný v útočné třetině, nakonec Ríša v pádu poslal puk ke vzdálenější tyčce (Pavel S. to ještě jistil).
Další dva góly bez ohledu na pořadí dával Jarda střelami od modré (podobně skóroval nejméně dvakrát taky Zahrada, bombou od modré).
Druhá třetina skončila pro nás taky vítězně, 1:3, po snížení na 4:5 jsme Excalibrům odskočili na 4:6, pak stáhli na 5:6 a my jsme zase odskočili až na 5:8 a oni pak ve třetí třetině stáhli na 7:8, ale naštěstí nedotáhli třeba do remizy.
Za pár dní nás čeká další vypečený soupeř, Black Bears, se kterými jsme ještě nikdy v lize nevyhráli, ale po dnešním vítězství můžeme jít do zápasu o něco klidnější, nasazené místo v play-off se přiblížilo.
Jen jsem si ještě vzpomněl na zábavnou epizodku, kdy se v naší obranné třetině hned dva hráči Excalibrů při nárazu do Mikina (tak to aspoň vypadalo z lavičky) poroučeli k zemi, ale Mikin v šatně skromně poznamenal, že se kluci zkosili sami, že on jen tak baletně poodstoupil a nechal to na nich...